OBJAVA GOVORA U VRLIČKOJ KALI 22.08.2010 GODINE

Govor održao prema statutu predsjednik PKD-a za pet godina postojanja Dalmata i Rimljana


2. MEĐUNARODNI DAN ANTIKE SINJ SUPERIORUM

Uvod:    ZA SINJ SUPERIORUM

Pozdravljam Cara Dioklecijana koji je odlučio napustiti svoju sigurnu palaču u Splitu i njegovu Caricu Prisku. Pozdravljam Caricu Dalmata Teutu i njihov obostrani napor da se već petu godinu rivalstvo uprizori u Sinju kroz utakmicu Dalmati i Rimljani.

Odgovorit ću na par pitanja:

TKO JE GOSPODIN BRITVIĆ. (kratka stanka)
TKO JE GOSPODIN PERKOVIĆ. (kratka stanka)
TKO JE LABERIJE. (kratka stanka)
I NAPOSLIJETKU TKO JE PRVI UDARIO LOPTU.


Tko je Britvić:
Gospodin Britvić je arheolog koji je proučavao stelu. Odgonetnuo što stela znači i doveo stručnjake koji su potvrdili vjerodostojnost Britvićevog otkrića. Zatim je i FIFA krovna nogometna organizacija u svom biltenu dala priznanje davne 1969 godine. Euforija Britvićevog otkrića trajala je svega nekoliko godina.

Tko je Perković:
Gospodin Perković je čovjek koji kupivši kuću u Sinju u kojoj se nalazio lik našeg malog vjerno čuvao i prenio svoju ljubav prema steli na svoja pokoljenja koji su ga sačuvali do današnjih dana. I za to im hvala.

Tko je Laberije:
Laberije je dječak s loptom ili naš mali. Dječak koji se toliko volio loptati za svog života da su mu u spomen ovu lijepu stelu dali isklesati njegovi vjerni prijatelji.

I naposljetku:
Tko je prvi udario loptu: Tko je prvi nogom udario zrakom napunjenu životinjsku kožu u obliku kugle, predmet koji se naziva-lopta? Jesu li to bili Englezi, odnosno stanovnici Britanskog otoka, koji stalno ističu da su upravo oni prvi nabijali loptu.
Ništa od toga! Prvi se nogomet igrao na prostoru današnje Hrvatske, preciznije Dalmacije, a još preciznije na području Sinjske krajine, i to između gradova Sinja i Trilja.
Ovako je to bilo: nekoć davno, mladi ratnici ilirskog plemena Dalmata, davnih stanovnika ovih predjela po kojima je ovo područje Rim proglasio Dalmacija, kratili su vrijeme dobacujući jedni drugima loptu izrađenu od neke vrste kože pretpostavka je bikove. Tako oni igraše sve dok, na njihovu nevolju, u cetinski kraj nisu stigli osvajački raspoloženi Rimljani, čijim su napadima dugo i hrabro odolijevali. Međutim Rimljani su osvojili područje Dalmacije i bježeći pred njima Dalmati su prenijeli igru na kontinent koji danas nazivamo Europa.

I kao što vidimo tu priča nije stala. Udruga Promotor Kulturnog Događaja sa svojom predstavom Dalmati i Rimljani brine se već petu godinu da priča ponovno ne padne u zaborav kao što se to dogodilo sedamdesetih godina. Imamo sve potrebne dokaze da se sa ovog mjesta počela igrati najvažnija sporedna stvar na svijetu a to je NOGOMET.

Ispred kamenog dokaza stele Gaja Laberija pozivamo institucije koje su nadležne za promoviranje i čuvanje ovog nacionalnog dobra da preispitaju cijelu priču i dignu je na nivo na koji ona i zaslužuje. Stvorimo još jedan nacionalni brend jer ponavljam najvažnija sporedna stvar na svijetu je NOGOMET.

 I na kraju hvala svima koji su dali svoj doprinos u samim početcima i hvala svim sadašnjim učesnicima koji ne daju priči da padne u zaborav.



                                                                       Uprava Pkd-a
                                                                    Predsjednik  Dejan  Poljak